تاسوعا و عاشورا

کنگره‌‌‌‌‌‌‌ائی به وسعت تاریخ

   دوروز آینده شهرهای زیارتی شلوغ می‌شوند، ولی نه به آشکاری روستاها وشهرهای کوچک. دورافتاده‌ترین روستاها هم دراین روزا با ازدحام انواع وسایط نقلیه باری، عمومی وسواری مواجه می‌شوند.در بعضی مناطق این تنها روزی است که شاغلان بخش حمل ونقل عمومی خصوصا کامیون‌داران دست ازکارکشیده و به منزل ویا زادگاه خویش مراجعت می‌کنند. این قانون نانوشته روستائیان رفته از دیاراجادی است که همچون پرستوهای مهاجر به خانه‌های خود برگردند. واین رسم بدی نیست که روزهای تاسوعا وعاشورا اکثرا مردم به محل تولد خود خصوصا جائی که گذشتگان واحیانا پدر ومادرشان دفن شده برمی‌گردند. این دوروز گردهمآئی ،کنگره ،سیمینار ومجلسی است که طیف‌های مختلف مردم از صنوف متفاوت راگردهم می‌آورد. برنامه‌های این کنگره‌ی عظیم با اندکی تفاوت از نظر محتوی وشاید جابجائی بعضی مراسم، تقریبا دریک زمان درسراسر جهان اجرا می‌شود. متن ،محتوی وبرنامه‌های کنگره‌ی حسینی، تقریبا با شیوه‌ی خاص، نسل به نسل در طول ????سال منتقل شده و نمایش‌نامه‌نویسان و فیلم‌نامه‌نویسان، بسته به درک وتوان، درزمان ومکان خویش، درمتن دخل ومحتوی تصرف کرده وآن را به نمایش عمومی می‌گذارند.
  یک بخش مهم ومورد نظر ما درتماشاخانه‌ی گیتی، تماشاگران این نمایش‌نامه‌ی پیوسته‌ی تاریخند. ایشان دراین دو روز با هم غذا می‌خورند، با هم می‌گریند، صله‌رحم بجای می‌آورند، خیرات‌می‌کنند، دعا می‌کنند، شفامی‌گیرند،و...
   اگر نبود آن همه فضیلت‌های مادی ومعنوی قیام امام حسین(ع) که هرکیش ومذهب و آئینی به زبان خود آن را می‌ستاید،  بازهم می‌گفتم این تنها راه وشیوه‌ای است که توانائی برپائی چنین کنگره‌ی عظیم جهانی را داراست. کنگره‌ی بزرگ حج با همه‌ی عظمتش دریک مکان وبا شرایطی مخصوص قابل برگزاری است ولی دراین قیام وفلسفه‌ی آن توانائی گردآمدن اقشار غنی وفقیر  دریک زمان، بی‌هیچ هزینه و بدون محدودیت جاومکان وجود دارد. میزبان و مهمان یکی است. بدون اینکه شخص یا حکومتی توان تغییر قابل توجه در این کنگره را داشته باشد، آن می‌تواند تغییر در فرد واجتماع را حادث کند.
  پس باردیگر قطره‌های این دریای همیشه مواج، گردهم می‌آیند تاسمفونی جاودانگی این ارکستر را در ادامه‌ی راه رهبر  آن بنوازند.

/ 1 نظر / 13 بازدید
شاهین عدالت

سلام دوست خوبم اولین باره که وبلاگ قشنگ و پربارتو می بینم خوشحال می شم توهم سری به من بزنی ضمنا اگه با تبادل لینک موافقی خبرم کن[گل][گل]